štvrtok 26. júna 2014

FILM: The Fault In Our Stars

Réžia: Josh Boone
Scenár: Scott Neustadler
Rok: 2014
Na námet knihy: The Fault in our Stars by John Green
Hodnotenie na IMDB: 8.4
Hrajú: Shailene Woodley, Ansel Elgort, Nat Wolff, Sam Trammell, Willeam Dafoe, Laura Dern, Lotte Verbeek....

Hazel a Gus jsou dva výjimeční teenageři, které spojuje kousavý humor, pohrdání konvencemi a především láska, co s nimi cloumá. Jejich vztah je o to neobvyklejší, že se seznámili a zamilovali během setkávání na sezeních podpůrné skupiny pro boj s rakovinou. Hazel Grace Lancasterové (Shailene Woodley) je šestnáct let. Má ráda (a zároveň toleruje) své někdy až příliš starostlivé rodiče a právě se zakoukala do mladíka jménem Gus Waters (Ansel Elgort), který se na oplátku zamiloval do ní. Jak se sbližují, Hazel a Gus společně prožívají své obavy vyplývající z jejich zdravotních problémů a zároveň sdílí lásku ke knihám, včetně Hazelina oblíbeného románu Císařský neduh. Mnohokrát se marně snažila spojit s autorem knihy, samotářským Peterem Van Houtenem (Willem Dafoe). Když se Gusovi podaří Van Houtena zkontaktovat, spisovatel je oba nečekaně pozve do Amsterdamu. Gus je rozhodnutý vzít Hazel na cestu, aby našla odpovědi na všechny otázky, které kdy ke knize měla. Ale odpovědi, které hledá, nepřichází od Petera Van Houtena. Přichází z velkého dobrodružství, které Hazel zažije s někým, koho se nebojí milovat a kdo jim oběma dal něco, co Hazel nazývá „Malou věčností – nekonečnem mezi sečtenými dny." (ČSFD)

O tom , že kniha Na vine sú hviezdy je dokonalá, precítená, vtipná, zabijácka a geniálna všetci vedia. Keď však si sadnete do pohodlného sedadla v kine, dostanete strach. Osudy hlavných hrdinov sú také silné a skutočné, že málokto odolá slzám. Aj chlapi plakali. V jeden moment sa smejem, až sa ma bolí brucho a o minútu na to mi už z očí tiekli potôčiky. Keď som to pozerala, uvedomila akí sme my ľudia povrchní. Riešimi triviálnosti. Súčasná generácia mladých ľudí rieši veci ako prebytočné gramy tuku, diskotéky, alkohol,  najmodernejšie oblečenie. Neriešime však, že sme v prvom rade ľudia a život sa nám môže zmeniť v priebehu jedinej sekundy. Hrdinovia tejto knihy či filmu o tom vedia svoje. Ich život skrížila choroba, ktorá im berie energiu, lásku a silu žiť. A predsa sa nevzdávajú, aj keď sú vlastne granáty, ktoré môžu vybuchnúť. A to hocikedy. ižvot je ako škatuľka so zápalkami. Každá jedna zápalka predstavuje jeden životný cieľ. A nie každú sa podarí zapáliť, tak ako životný cieľ dosiahnuť. 

Keď nerátam to ako zasiahnutý vyjde človek z kniha, musím povedať že film bol skvelý. Perfektne sa držal knihy a herci boli priam vysnívaní Gus a Hazel. Aj ostatní herci boli skvelý, všetky postavy boli zaujímavo zvládnuté. Najprv som si nevedela predstaviť Sama Tramella vo vážnej roli ako otca Hazel, keďže som naňho zvyknutá z True Blood, kde sa premáva hore aj dole bez.  Ale bola som veľmi spokojná. The Fault in Our Stars považujem za asi najlepšie filmové spracovanie knihy. Držalo sa deja, neboli tu takmer žiadne zmeny a diváka film chytil za srdce. Takže sa tiež stal aj mojím obľúbeným filmom, aspoň na nejakú dobu. Hodnotím 10/10! A teraz behom všetci smer kino! ;)

2 komentáre:

  1. Knižku si chcem prečítať a film nevyzerá vôbec zle :)

    OdpovedaťOdstrániť
  2. Úplný súhlas, kniha aj film boli skrátka skvelé.:) A máš pravdu aj s tým, že ľudia (ja tiež ofc) často riešia hlúposti... Ale tak čo už.

    OdpovedaťOdstrániť